Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Amazon’da Satış Yapmaya Başlamadan Önce Bilmeniz Gereken 9 Şey
#1
Amazon’da satış yapmaya başlayacaksınız; heyecanınızı paylaşıyoruz! Sizlerle paylaşacağımız, Adam Kirsch’ün derlediği bu dokuz önemli şeyin ne olduğunu detaylarıyla okuyacak vaktim yok derseniz, ona da bir çözüm bulduk. İşte bu yazının “tldr”si: yani “okuyamadım, özet geçiniz”i:

“Buy Box” üstünde detaylı sayfası olan müşterilerin alışveriş sepetine eşyaları ekleyerek satın alış işlemini başlatabileceği bir kutucuktur. Amazon tarafından gıpta ile bakılan bir konumdur, ve çok fazla satışta aracıdır.

Rekabetçi fiyatlandırma, rekabetçi teklifler, Amazon’un ticari tarihi ve daha çok satıcı incelemesi Buy Box’ta bir yer edinmenizde yardımcı olabilir.

Fulfillment by Amazon eşyalarınızı satış için birçok Amazon Fulfillment merkezinden birine stoklanmaya gönderdiğiniz bir programdır. Müşteriler bu ürünleri sizden satın alır, ve Amazon da gönderir.

Amazonda genel olarak işini en iyi yapan satıcılar kimdir biliyor musunuz? :

– Benzersiz ürünler satanlar,

– Hobi veya niş ürünleri satanlar,

– Elden geçirilmiş veya ikinci el ürün satanlar.

Amazonda satış ile ilgili en çok sorulan soruların (ve bunların cevaplarının) bazıları:

Neden ürünlerimden birini halihazırda listelenmiş bir Amazon ürünü ile ilişkilendireyim?

 Ürünler Amazon kataloğunda sadece bir kere listelenebilir.

Neden ilk başta bazı nakliyat yöntemlerini kullanamam?

 “İki-günde teslim” nakliyat gibi belirli nakliyat yöntemleri yeni satıcılar tarafından hemen kullanılamaz; bunlar bir nevi kazanılması gereken bir haktır.

Neden nakliyat için doğru şekilde ücretlendirilmiyorum?

 Amazon ürünün nakliyatının ne kadara mal olacağını birkaç etkene göre belirler.

Satıcı hesabımdaki incelemelerin sayısını nasıl arttırabilirim?

 Şansınızı en çok müşterilerinize harika bir satış deneyimi sunarak artırabilirsiniz.

Amazonda satışa başlamadan önce incelemem gerek politikalar var mı?

 Evet, elbette.

Bu yazının tamamını okumaya ne dersiniz?

Ürünlerinizin Amazonda başarıyı yakalayacak kadar iyi olduğundan emin olmak için, başlamadan önce detaylı olarak bakmanız gereken dokuz şey işte şöyle;

Amazonda satışın temelleri.

Burada işinizin nasıl sonuçlar getireceğiyle ilgili iyi bir fikir almak için, Amazonda neyin ihtiyaç olup, neyin sattığı ile ilgili net bir fikir almak isteyeceksiniz.

“Buy Box” yani Türkçe mealiyle “Satın Alma Kutusu” nedir ?
Amazona göz atarken, müşteriler ürünün ana sayfasına yönlendirilir ve ürün bilgisinin altında bulunan “teklifler” bağlantısına uygun satıcıları görmek için tıklarlar.

Bununla birlikte, Amazon satıcılara “Buy Box” ile rekabet etme şansı da tanır. Sarımtırak bir CTA tuşu, o renk tanıdık geldi, değil mi?

Amazonun 62 milyar dolarlık satışının 56 milyar doları burada gerçekleşir, bu nedenle nasıl çalıştığını anlamak önemlidir.

“Buy Box” dediğimiz yer, öne çıkan satıcıları barındırır. Bunun nasıl çalıştığını anlayın ve benimseyin. Buy Box, ürünün üstünde detaylı sayfası olan müşterilerin alışveriş sepetine eşyaları ekleyerek satın alış işlemini başlatabileceği bir kutucuktur.

Amazon Buy Box ve satıcı teklifleri listesinin sırasını kimin kazandığını nasıl belirler?
 Amazonun platformunun ana özelliklerinden biri bildiğiniz üzere birkaç satıcının aynı ürünü sunabilmesi. Buy Box’ta yer alabilen öne çıkan satıcı olmak da haliyle zor. Ama oraya asla giremeseniz bile, nasıl çalıştığını ve sitenizin hangi kısmının nasıl önem taşıdığını anlamanız gerek. Amazon’un değer verdiği birçok şey, e-ticaretin genel kurallarıyla da örtüşür, dolayısıyla bunları yapmanız her açıdan işinize yarayacaktır.

Bir satıcının listelenip listelenmemesini etkileyen birçok faktör vardır:

Rekabetçi fiyatlar: Sadece ürün maliyetini değil, nakliye maliyetlerini de kapsar. Amazon’dan alışveriş yapanlar genellikle düşük fiyat görmek isterler.

Tekliflerle başa çıkmak: Daha çok satıcı, daha zorlu rekabet şartları demek.

Satıcının Amazon geçmişi: Uzun, olumlu geçmişi olan satıcıların en üst sıralara çıkması elbette daha kolaydır.

 Amazon’daki satıcı yorumlarınız: Müşteri yorumları satışlarınızı belki de en çok etkileyen şeydir. Sizi vezir de edebilir rezil de.

Elbette başka faktörler de var ama genel olarak en etkili çözüm Amazon’da yaptığınız işlemlerin mümkün olduğunca sorunsuz ilerlemesi. Bu şu demek, ürününüzü doğru şekilde ve zamanında, sorunsuzca iletebilmeniz ve müşterilerinizle sağlıklı ve hızlı iletişim kurmanız işinizin ilerlemesini sağlayacaktır.

Ancak pazara biraz daha hızlı bir giriş yapmak isterseniz, iki kısa yolu var diyebiliriz:

√ Düşük rekabetçi bir ürünle sıralamada yükselin.

√ Popüler bir ürünü rakiplerinize kıyasla epey cazip bir fiyata sunun. Bunun için “En çok aranan ürünler” başlığına bakabilirsiniz.

3.Fulfillment by Amazon (FBA) nedir?

 Fulfillment by Amazon, ürünlerinizi Amazon’un depolarından birine gönderdiğiniz ve müşterileriniz sizden ürün aldığında Amazon’un nakliyeyi sağladığı programdır. Bunun sayesinde siz işinizin can alıcı noktalarına odaklanırken, nakliye işiyle Amazon ilgilenir.

Diğer bir avantajı ise ürünlerinizi Amazon Prime müşterilerine ulaştırabilmenizdir. Buy Box’a giden yolunuzu da FBA progamı ile açabilirsiniz.

Hangi satıcılar için Amazon çok avantajlı?
Özellikle üç tip satıcı Amazon’da gerçekten başarılı oluyor:

Eşsiz ürünler satanlar: Kendi ürünlerini üretenler, tasarımcılar, takı tasarımcıları, vb.
Hobi veya niş ürünleri satanlar: Amazon’un kendisi bu ürünlerle ilgili pek satış yapmadığından Amazon’un kendisiyle rekabet ediyor olma riskiniz azdır.
İkinci el veya elden geçen ürün satıcıları: Amazon’da bu tip ürünlerin pazarı epey geniştir, ve bunların alıcısı da genellikle fiyatı önemseyen ama ürünün ne zaman eline geçeceğine o kadar önem vermeyen müşterilerdir. Ama bu ürünlerin Buy Box’a girmenizde pek işe yaramayacağını söylememiz lazım.
Bir başka önemli konu da, kendi mağazanızın internet sitesi olması elbette. Bu size ekstra güvenilirlik katar ve ziyaret edenler sizi daha çok hatırlar. Amazon’da başarıyı yakalayan satıcılar bile kendi internet sitelerini sürekli güncelliyorlar. Böylece Amazon’dan bağımsız da markalarını güçlendirip pazarda daha fazla müşteriye ulaşıyorlar.

Amazon hakkında sıkça sorulan diğer sorular

Temel konuları ele aldığımıza göre biraz daha detaya girebilir. Aşağıda Amazon’da satışla ilgili birkaç soru ve cevabını bulabilirsiniz.

Amazon’da hali hazırda listelenmiş bir ürünle neden kendi ürünümü ilişkilendireyim?
Amazon kataloğuna ürünler sadece bir kez girebilir. Bu yüzden mevcut ürününüz için ikinci ürün detay sayfası hazırlamak listenizin kaldırılması anlamına gelir. Ürününüzü zaten mevcut olan bir ürünün detay sayfasıyla eşleştirerek tekliflerinizi daha görünür bir hale getirebilirsiniz.

Neden bazı nakliye yöntemlerini hemen kullanamıyorum?
Amazon yeni satıcıların bazı nakliye yöntemlerini hemen kullanmasına izin vermez. Bunların “hak edilmesi” gerekir. Bunun yolu da güvenilir bir satıcı profilli oluşturmanızdan ve daha uzun süreli nakliye işlemlerinde belli bir başarıyı yakalamanızdan geçer.

Neden nakliye için doğru fiyatlandırılmıyorum?
Satıcının nerede olduğuna, müşterinin adresine ve ürün  ağırlığına göre nakliye masraflarına Amazon karar verir. Ancak genellikle Amazon’un nakliye için aldığı ücret gerçek nakliye ücretiyle eşleşmez.

Satıcı hesabımın daha çok görüntülenmesini ve yorumların artmasını nasıl sağlarım?
Lütfen unutmayın: Satıcı yorumları için müşterilere ısrar etmek, para teklif etmek, vb. yasaktır. Bunu yapan satıcıların hesapları askıya bile alınır. En iyi yol, müşterilerinize sorunsuz, mükemmel bir alışveriş deneyimi  yaşatmanız (fiyatlar, açık bilgilendirme, ve güvenilirlik gibi konularda) ve onların kendiliğinden yorum yapmalarını sağlamaktır.

Amazon’da satış yapmadan önce bakmam gereken politikalar, kurallar var mı?
İşte bazıları:
  • Ürün detay sayfası kuralları
  • Nakliyeyle ilgili kurallar
  • Satış politikaları
  • Satıcıların yapmaması gerekenler
Amazon’da satış yapmaya karar verdiğinizde, size verebileceğimiz en önemli tavsiye, işinizi bilmeniz ve nasıl bir pazara girdiğinizi bilmenizdir. Amazon’a girerek birçok fırsat yakalayabilirsiniz. Ödevinizi iyi yapın, işinize odaklanın ve satış deneyiminizi bir üst noktaya taşıyarak e-ticarette başarıyı yakalayın.
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi