Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
eBay’de Neler Satabilirsiniz?
#1
eBay’de satış yapmaya başlayan herkes multimilyarder bir şirket olmayı hedeflemiyor. Bazısı sadece küçük bir işletme gibi çalışmayı, bazısı ek gelir kazanmayı hedefliyor. Öyle ya da böyle, bazen ne satacağınızı bulmakta zorlanabiliyorsunuz.

Siz de bu konuda biraz fikre ihtiyacım var diyorsanız, Aron Hsiao’nun bu yazısı küçük ve yerel işletmelere ilaç gibi gelecek öneriler içeriyor.

Bit pazarı ve takas pazarları

Bu tip pazar yerlerinde, meraklılarına antika, koleksiyon ürünleri ve daha bir çok ürün ucuzdan satılır.

Biraz araştırma yapmanız, samanlıkta iğne aramanız ve hatta evdeki eşyalarınızı şöyle bir elden geçirmeniz gerekebilir. Ama inanın eBay’de bu tip ürünlere rağbet azımsanamayacak kadar çok.

Sokaktan eBay’e!

Yaşadığınız şehrin çoğu yerinde hemen her çöp konteynırının yanına bırakılmış mobilya, veya elektronik ürün bulabilirsiniz. Hele büyük şehirde yaşıyorsanız, büyük binaların ve sitelerin etrafındaki böyle eşyaları değerlendirmeyi bir düşünebilirsiniz.

İşporta malları

Büyük şehirlerdeki işportacılar genelde ucuz ithal ürünler satar ve bunlar da eBay’de epey rağbet görebilir.

Yeter ki taklit ürün satmadığınızdan ve telif hakkı sorunlarıyla uğraşmayacağınızdan emin olun.

Fabrikadan halka satış yapanlardan

İş modeli olarak stoktan satış veya fabrikadan halka satış zor olsa da, internette bulabileceğiniz ve faydalanabileceğiniz çok sayıda böyle satıcı var. dikkatli çalışırsanız bu şekilde ürünler bulup satabilir ve epey iyi ve düzenli gelir elde edebilirsiniz.

Rekabet halindeki online perakendecilerden

Rekabet diyince aklınıza sadece Amazon.com, Buy.com, Newegg.com ve diğerleri gelmesin. Diğer internet satış sitelerine ve hepsindeki indirimlere, kampanyalara ve bir şekilde elden çıkarılan ucuz ürünlere sürekli bakın. İyi kâr marjıyla eBay’de listeleyeceğiniz bu ürünler size epey iyi gelir getirebilir.

 

Küçük yerli işletmelerden gelen ürünler

Neredeyse her yerel işletmede en azından bir tane el yapımı, sadece yerinde gidip alabileceğiniz ürün vardır. Günümüzde muhtemelen kendi internet sitelerini yapmışlardır ama eBay’de olmayabilirler. Onları bulun, konuşun ve eBay’de onlar için aracı olun.

Evim güzel evim!

Tüketim toplumunun bir parçası olmayı reddedemediğimiz zamanlarda alıp evin bir köşesine attığımız öyle çok ürün oluyor ki. Evinizi şöyle oda oda gezip alıcı gözle bakacak olursanız eBay’de satışa çıkarabileceğiniz çok ürün olacağını görürsünüz.

Mevcut perakendeciniz

Şu anda zaten bir perakendeciyseniz veya hizmet işindeyseniz, satabileceğiniz ürünler, aletler, veya çeşitli yan ürünler vardır.

Böyle şeyler için eBay mükemmel bir pazaryeri.

Yaratıcı yönünüzü konuşturun

Kitaplar, e-kitaplar, her türden faydalı bilgi, resim, çizimler, el işleri ve aklınıza gelebilecek her türlü yaratıcılık ürünü için eBay eşsiz bir yer. Yeter ki kalitesi iyi, fiyatı uygun olsun! Ama pazarınıza ve hedef kitlenize dikkat etmeyi unutmayın.

 

Mahallenizin internet dükkanı olun!

eBay’de mahalleniz için satış yapmaya ne dersiniz? Çok maliyetli olmayacak şekilde kart bastırın, evinizin önüne – balkonunuza bir yazı asın, ve mahallenize duyurun: sizin için eBay’de satış yapabilirim! Sorun bakalım evlerinde eskiden kalma, atacakları şeyler, veya satmak istedikleri bir şeyler var mıymış?

Hobilerinizi değerlendirin

Bir hobiniz varsa, uzmanı olduğunuz bir alan da var demektir. Bunun anlamı da özel bir müşteri kitlesine hitap edebileceğinizdir.

Hobinizle ilgili birçok iş alanıyla ilgili de bilginiz vardır muhtemelen; ve neyi nereden alacağınızı da biliyorsunuzdur. Bu uzmanlığınızı işe dönüştürmeye ne dersiniz? Bu kaynakları ve uzmanlığınızı kullanarak ürünleri bulup, stoklayıp, eBay’de satabilirsiniz.

eBay’in kendisini kullanın

eBay ‘den ürünler alıp, parçalarını satabilirsiniz; araba, bilgisayar, cihazlar, vb. veya eBay ‘den değerli ürünler alıp başka eBay alanlarında (Half.com, StubHub, vb.) komisyoncu gibi satabilirsiniz.

Satışa çıkan kamu malları, açık artırmalar, icra malları, vs.

Devlet dairelerinden çıkan fazla ürünleri bulabileceğiniz yerleri araştırın. Çoğunlukla açık artırmayla satılan bu ürünlerin yanı sıra icra ürünlerini de deneyebilirsiniz. Ayrıca yine kamuyla ilgili avukatlık ofisleri, vergi daireleri gibi kurumların elden çıkarmaya çalıştığı ve nakde dönüştürmeye çalıştığı ürünleri alarak eBay’de satabilirsiniz.

Çocuktan al haberi!

İlkokul ya da lise çağında çocuklarınız varsa, arkadaşlarının hangi ürünlere bayıldığını zaten biliyor olabilirsiniz. Bunları nerelerden, hangi yerel satıcılardan bulabileceğinizi araştırın ve diğer pazarlardaki çocuklara ulaştırın. Örneğin mahallenizdeki çocukların bayıldığı bir ürün başka bir şehirde de çok satabilir ve o şehirde bunu bulamıyor olabilirler.

“1 Milyoncular!”

Etraftaki 1 milyoncu dediğimiz mağazaları, veya Tahtakale, Eminönü gibi yerleri gezerek internette çok ilgi çekebileceğini düşündüklerinizi satmayı deneyebilirsiniz. Elektronik ürünler, kablolar, ev aletleri, yeni gelen ithal ürünler ve diğer dayanıklı ürünlerin hepsine bir bakın.

İcra malları

Yukarıda da bahsi geçen icra ürünleri için internet sitesi bile mevcut, biliyorsunuz. Böyle sitelerden bu ürünleri takip edip ucuza alarak eBay’de satışa kolayca sunabilirsiniz.

Telif hakkı olmayan açık içerikli ürünler ve bilgiler

Bilgi içerikli pek çok ürünü internette bulabiliyoruz. Ve bunların bazılarını, birkaç kriteri sağladığınızda kolayca yeniden satabilirsiniz (örneğin telif hakkıyla ilgili ufak bir not eklemek gibi). Project Gutenberg ‘i incelemek isteyebilirsiniz.

Bu ürünleri çeşitli şekillerde paketleyip yeniden satabilirsiniz.

Kütüphane satışları

Kütüphane satışları çoğu zaman düşük ya da değeri olmayan medya ve kitaplar içeriyor olsa da, bunlar bazen Half.com’da yeniden satış yaparken birkaç liradan daha fazlasına değecek bir dizi şey içerir.

“Kapatıyoruz!” satışları

Bu sloganı bazen sırf müşteri çekmek için söyleseler de, bazen gerçekten çok indirimli ve talep edilen ürünleri bu şekilde bulabilirsiniz. Gözünüzü dört açın ve böyle yazılarla sizi çeken mağazaları gezmekten çekinmeyin.

Outlet mağazaları

Bu tür mağazalarda stok fazlası, bazen ufak defoları olan, veya demo ürünler bulabilirsiniz. Ama ürünlerin fiyatlarının neredeyse hiç fark etmediği “outlet avm”ler sizi kandırmasın; biz gerçek outletlerden bahsediyoruz.

Profesyonel bir geri dönüşümcü olarak!

Hem kendinizin hem de etrafınızdakilerin kullandığı ürünleri alıp geri dönüştürerek, tamir edip yeniden kullanılmaya hazır hale getirerek epey düşük bir maliyetle ve biraz da zaman ayırarak eBay’de satışa hazır ürünler haline getirebilirsiniz.

Rehin dükkanlarını duydunuz mu?

Ülkemizde bu tip dükkanlar yurt dışındaki kadar yaygın olmasa da, emanetçiler ve rehin dükkanları aslında bizde de kullanılıyor. Bu mağazalarda, bazen alınamayan bazen unutulan ürünler bir süre sonra satışa çıkarılıyor. Biraz araştırmayla dişe dokunur ürünler bulabilirsiniz.

Temizlik işini hiç düşündünüz mü?

Kapanan iş yerleri, hatta bazen evini taşıyanlar, evdeki eski püskü şeyleri temizletecek birilerini ararlar. Böyle işler yaparak işinize yarayacak şeyler bulabileceğinizi hiç düşündünüz mü?

Fuarlar, Kermesler

Şehrinizdeki bazı özel günlerde kurulan sergileri, fuarları, kermesleri hiç alıcı gözle gezdiniz mi? Buralarda yerli üreticiye rahatça ulaşırsınız. Onlarla anlaşarak ürünlerinin eBay’de satılmasını sağlayabilirsiniz.
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi